• Locuințe

Numărul total al locuințelor conventionale de pe teritoriul Comunei Solont potrivit Recensamantului populatiei si a locuintelor din anul 2011 este de 1356. Un numar de 222 dintre acestea sunt alimentate cu apa din surse proprii, in schimb doar un numar de 189 beneficiaza de prezenta unei retele de canalizare proprie. Un numar de 1315 dintre locuintele comunei Solont sunt racordate la reteaua de energie electrica, iar un numar de 50 de locuinte dispun de sistem de incalzire centrala.

• Alimentarea cu apă si reteaua de canalizare

Raportat la populația Comunei Solont necesarul zilnic de apă se ridică în medie la 661 m3 de apă.
    Potrivit Master Planului Județului Bacău pentru Apă și Apă Uzată in Solont este propusă construirea rețelei si instalarea de noi bransamente la case. Aceste investiții sunt propuse pentru Faza 1-a , iar construirea retelei de colectare a apelor uzate fiind propusa pentru Faza a 2-a.

• Rețeaua de energie electrică

Un numar de 1325 locuinte sunt racordate la rețeaua de energie electrică. Reteaua electrica de iluminat public este prezenta de-a lungul strazilor principale ale comunei.

• Rețeaua de drumuri

Drumul Judeţean 117A LEONTINESTI (DN2G)-SOLONT-STANESTI-MAGIRESTI (DN2G)
    Drumul comunal 183 Solonţ – Sărata – Băhnăşeni – Tărâţa (DJ 156A)
    Drumul comunal 183A Sărata (DC 183) – Cucuieţi